SEADUSTAMINE
Kui oled võtnud nõuks püstitada, laiendada või ümber ehitada oma elamu, korteri või mistahes ehitise oma kinnistul, peab see tegevus peaaegu alati kajastuma ka Ehitisregistris. Ehitisregister on kohaliku omavalitsuse planeerimisosakonna hallatav andmebaas, kus peavad olema kirjas tehnilised andmed kõigi teie kinnistul paiknevate ehitise kohta. Kui oled tegutsenud ilma kohaliku omavalituse loata või ei ole oma tegevusest teada andnud, on seaduse mõistes tegemist ebaseadusliku ehitustegevusega.
Kumb siis, kas ehitusluba või ehitusteatis? Sellele saab vastuse Ehitusseadustiku lisast 1. Kui ehitis on kasutamiseks valmis, tuleb see ka dokumentaalselt kasutusele võtta ning taotleda kasutusluba või esitada kasutusteatis. Ja küsimusele, et kumb siis, saab vastuse Ehitusseadustiku lisast 2.
MIKS ON KASUTUSLUBA VAJA?
Turvalisus ennekõike!
Võimaliku tulekahju korral saab Päästeamet juba väljakutse hetkel info, kuidas käituda võimalikult operatiivselt, et kahju oleks minimaalne. Registrist on võimalik vaadata, kuidas ja millised hooned paiknevad õnnetuspaigal, milline on neile ligipääs ja kus asub lähim veevõtukoht.
Puudulikud andmed Ehitisregistris võivad tekitada probleeme ka peale õnnetusjuhtumit, sest kindlustusselts ei pruugi kahju õiglaselt hüvitada. Kuigi kasutusloa puudumine ei välista kindlustushüvise saamist, on hea teada, et ehitusvigade põhjustatud kahju korral võib kasutusloa puudumine olla põhjus, miks kahju ei korvata.
Kinnisvara müügi korral, põhjustab puudulik dokumentatsioon:
- Vara väärtuse vähenemist
- Pikendab müügiperioodi
- Krediidiasutused ei väljasta laenu
Tegelikkusele mittevastav ehitis võib põhjustada probleeme ka kohalikus omavalitsuses. Omavalitsuse ametnikel on õigus ehitusjärelevalve käigus kontrollida, kas ehitist kasutatakse sihipäraselt ning kas see on ohutu ja vastab Ehitisregistri andmetele. Puuduste korral saavad ametnikud teha ettekirjutuse nõudega puudused likvideerida ning määrata sunniraha nõude täitmise tagamiseks.
Kas teadsid, et näiteks ka õhksoojuspumba paigaldamisest peab teavitama läbi ehitisregistri kohalikku omavalitsust? Nagu tehnosüsteemide ümberehitamine, nii ka õhksoojuspumpade paigaldamine on ehitusseadustiku mõistes ehitise ümberehitamine ning see tegevus on vaja registreerida.
Kui tead, et sinu vara dokumentatsioon ei ole korras ja vajad abi selle korrastamisel, siis võta julgesti ühendust. Vaatama koos üle, kuidas saaksime olukorra lahendada. Iga olukord on erinev ja vahel võib lahenduse leidmine olla aeganõudev, aga ikkagi lahendatav.
KUIDAS SAAME MEIE SIND AIDATA?
Sinu jaoks, kes Sa tõenäoliselt igapäevaselt ehitusvaldkonnaga seotud ei ole, on dokumentatsiooni korrastamine võrdlemisi keeruline protsess. Sujuva ja võimalikult kiire tulemuse saavutamiseks, on mõistlik kasutada kogemustega spetsialistide abi, kes teavad kõiki võimalikke probleemkohti ning kellel on olemas toimiv koostöövõrgustik erinevatest vajalike tasemetega spetsialistidest. Koostame sinu ehitist ja olemasolevat olukorda arvesse võtva optimaalse tegevuskava ning viime selle ellu. Esimene konsultatsioon on otseloomulikult tasuta!
KUI TEGU ON EBASEADUSLIKU EHITISE SEADUSTAMISEGA
Ebaseaduslik ehk omavoliline on igasugune ehitis, mille püstitamiseks oleks olnud vaja ehitusseadustiku lisa 1 järgi taotleda ehitusluba või ehitusteatis.
Kui omavoliline ehitustegevus on aset leidnud peale ehitusseadustiku vastuvõtmist (01.07.2015), siis sellise ehitise seadustamiseks tuleb taotleda ehitusluba või -teatis samadel tingimustel nagu oleks pidanud seda tegema juba enne ehitustegevuse algust.
Enne täna kehtiva ehitusseadustiku vastuvõtmist (01.07.2015) ehitatud ehitiste seadustamiseks on kehtestatud erireegild ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduses. Erireeglid jagavad seadustamise kahte kategooriasse:
Ehitised, mis on ehitatud enne 01.01.2003 (enne ehitusseaduse vastuvõtmist), peavad vastama ehitise ohutusele esitatavatele nõuetele. Ehitise ohutust hinnatakse ehitamise ajal kehtinud nõuete kohaselt;
Ehitised, mis on ehitatud peale 01.01.2003 aga enne 01.07.2015 (enne täna kehtiva ehitusseadustiku vastuvõtmist), peavad vastama ehitise ohutusele esitatavatele nõuetele ning lisaks vastama detail- ja üldplaneeringule või projekteerimistingimustele.
Arvestama pead sellega, et ehitustegevuse aega tuleb omavalitsusele ka tõendada.
Ehitise ohutuse ja seadusele vastavuse tõendamiseks on vaja koostada auditid.